[DERS 1] [PC İÇİN] [C] Merhaba Dünya !

Unknown

C/C++ Developer
Moderatör
Ağu 21, 2009
1,194
268
83
İlk ders herzaman olduğu gibi hello world ile başlar bu gün ilk programımızı yazacağız. Aynı yazı yazmak gibi bazı araç-gereçler lazım olacak günlük hayatta yazı yazmak için kullandığımız kalem ve kağıt gibi..

Araç-gereç ve gerekli ıvır zıvırlar

IDE (Integrated Development Environment) --> Tümleşik geliştirme ortamı

İçinde genellikle Derleyici, gerekli yazılım kütüphaneleri bulunur kod düzeltme-renklendirme işlevleri ile kod yazmayı tek bir ortam üzerinden basitce yaparız bu ortamı Microsoft Word gibi düşünebiliriz.

[PSP için kod yazarken bu sistem genellikle ayak bağı olur. Ama win32 uygulamaları için eksiz bir ortamdır. Visual Studio CodeBlocks ya da DEV C++ gibi.

Compiler (Derleyici)

İnsan tarafından yazılmış olan kodları işlemcinin yordamlayacağı başka bir dile dönüştürür. x86 mimari olan bir pc de win32 için işlemcinin yordamladığı dil Assembly dir. PSP'nin işlemcisi MIPS Assembly kullanır.

Assembly köklü bir dildir ve assembly'nin syntax yapısı zordur öğrenmesi kolay değildir. Kendi adıma sadece reverse engineering yaparken kullanıyorum ve çok işime yarıyor. Özellikle PSP üzerinde MIPS Assembly kullanarak bir çok sistem .prx dosyasını reverse ederek programlarımda kullandım ya da sistemin işleyişi hakkında detaylı bilgi topladım ya da exploid aradım. Bir zamanlar bulunan Kernel Exploidler de sistem dosyaları reverse edilerek analiz edildi. Hatta okadar basittiki... Herneyse buraları geçiyorum.

İlk önce PC için gerekli olan IDE mizi indiriyoruz.

Bu linki görmek için izniniz yok Giriş yap veya üye ol.

Setupı açıyoruz, karşımıza dil seçim ekranı geliyor OK deyip devam ediyoruz.

Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz

Full seçeneği ile kuruluma devam ediyoruz.

Kurulumu bitiriyoruz ve arayüz için tekrar türkçeyi seçiyoruz.

Temayı olduğu gibi bırakıyoruz

Tamamladıktan sonra kurulum tamamlanıyor ve OK deyip devam ediyoruz.

Dosya -> yeni -> proje seçiyoruz

Console application ve dil olarak C yi seçiyoruz ardından projemizin adını belirleyip kaydedileceği yeri seçip devam ediyoruz.

Karşımıza kodlar gelicek kodların hepsini siliyoruz.

Kodları kopyala yapıştır yapmayın diye resim şeklinde veriyorum ;)

Kodları yazdıktan sonra (Kırmızı ve açık mavi kısımları yazmayın) F12 ye basıyoruz ya da resimde gösterdiğim hepsini yeniden oluştur kısmına tıklıyoruz ve programımız derleniyor.

Nereye kaydettiyseniz oraya .exe şeklinde kaydolur. Yalnız program başladığı anda kapanacaktır. Çünkü printf ile stringi ekrana yazdırdıktan sonra yapılacak başka hiçbir işlem yoktur. Yazıyı sürekli görmek için kodu aşağıdakiyle değiştirin

F12 ya da hepsini yeniden oluştur diyerek tekrar derliyoruz ve çalıştırıyoruz

İlk anlatım tamamlandı en kısa sürede PSP için olan anlatımı ekleyeceğim arkadaşlar kolay gelsin başarılar.

monemu

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Şub 11, 2010
352
426
0
Eline emeğine sağlık öğret bize Unknown usta

ferhanANK

Senior Member
Kayıt Üyemiz
Tem 23, 2008
5,988
866
113
32
PSLAND:)
Ellerine emegine saglik örtmenim:)

Отправлено с моего GT-N7100 через Tapatalk

Unknown

C/C++ Developer
Moderatör
Ağu 21, 2009
1,194
268
83
Arkadaslar iyi calisin sinav yapcam.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

Cihan Unlu

Guest
Çok çok yararlı bir rehber olacak ama sitedeki arkadaşlarımız konunun değerini ve kıymetini bilecek mi bakalım.

Unknown

C/C++ Developer
Moderatör
Ağu 21, 2009
1,194
268
83
Yararlanan olursa ne mutlu bana. Gosterilen ilgiyle bu konuya ayiracagim zaman dogru orantili olacak.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 4 ile gönderildi

ioriyagami

Reşadiyeli
Kayıt Üyemiz
Nis 7, 2008
2,259
18
48
35
Bu konuyu gördükten sonra bir sürü C++ koduna baktım internetten, aslında çook eskiden HTML ile web sayfası tasarım olaylarını denemiştim. Birbirine çok benziyor.

Unknown

C/C++ Developer
Moderatör
Ağu 21, 2009
1,194
268
83
HTML içinde java s(c)ript kullandıysanız dediğiniz gibi benzer PHP de C den türeyen bir dildir mesela.

Unknown

C/C++ Developer
Moderatör
Ağu 21, 2009
1,194
268
83
Yarın akşam "değişken nedir değişken tipleri nelerdir ve değişken tipleri nasıl kullanılır ?" konulu ders anlatımı olacak arkadaşlar kaçırmayınız. Değişken kavramı çok önemlidir ve sürekli kullanılır.​