PS4 HEN Öğreticiler PS4 - 7.55, 7.51, 7.02, 6.72, 5,05 Jailbreak Yapımı ve Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

MCPSP REKLAM ALANI
Wordpress Danışmanlık Hizmeti

Bu Konu Sayfasındaki Bilgiler

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde PS4 HEN Rehberleri - Öğreticiler kategorisinde hunnues tarafından oluşturulan PS4 - 7.55, 7.51, 7.02, 6.72, 5,05 Jailbreak Yapımı ve Karşılaşabileceğiniz Sorunlar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,250 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 28 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı PS4 HEN Rehberleri - Öğreticiler
Konu Başlığı PS4 - 7.55, 7.51, 7.02, 6.72, 5,05 Jailbreak Yapımı ve Karşılaşabileceğiniz Sorunlar
Konbuyu başlatan hunnues
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan burak2303

Bu rehber size yardımcı oldu mu?

• Evet, oldu.

Kullanılan: 4 44.4%
  • Hayır, olmadı.

Kullanılan: 1 11.1%
  • Denemedim ancak teşekkürler.

Kullanılan: 4 44.4%

• Kullanılan toplam oy
    9

hunnues

Yeni Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Mar 23, 2021
13
29
3
Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz günlerde ilk kez playstation için jailbreak işlemi gerçekleştirmiştim. Stable olmayan versiyonlarla birlikte bir çok sorunlarla karşılaştım ve hala karşılaşıyorum. Bunlardan biraz bahsetmek isterim. Forumu kendimce inanılmaz katkılı buldum. Bu forumdan önce sürekli yabancı forumları takip eder, host sahiplerinin twitter accountlarını takip ederdim. Bence bu forum bir çok forumdan öne çıkmakta. Gerek oyun paylaşımları olsun gerek bilgi paylaşımı olsun. Ancak benim bir çok sorum havada asılı kaldı ve burada da bir cevap bulamadım. O yüzden bu konuyu açma fikrinin bilgi eksikliğini kapama açısından faydalı olacağını düşündüm.

Paylaşacağım bilgiler içerisinde bir takım terimler ve açıklamaları olacak. Benim gibi yeni başlayan birisi için güzel bir bilgi birikimi olabilir.

Jailbreak İşlemi - Başlamadan önce... Nereden? Nasıl?
Jailbreak işlemleri playstation'un web uygulaması üzerinden gerçekleştirilmekte ve kesin kurallarla, adımlarla gerçekleştirilmesi gerekilen bir işlemdir aksi takdirde hatalarla karşılaşacaksınız.
Aynı zamanda hatalarla kesin olarak karşılacağınız sürüm Jailbreak'in "stable" olmayan sürümüdür! En çok hatayı alan sürüm şu anda günümüz tarihiyle 7.55'tir! Özellikle gerçekten hiç bir şey anlamıyorum ben diyen arkadaşlar için biraz sıkıntılı ve heyecanlı geçecek bir işlemdir. Başlamadan önce belirtmek isterim ki; Jailbreak işlemi siz playstaiton'u her kapattığınızda sıfırlanmakta, açmak istediğiniz zaman tüm adımları baştan gerçekleştirmek zorunda kalacağınız bir işlemdir, kalıcı değildir! Ancak sürüm ne kadar "stable" (stabil) sürüm ise işlemler o kadar kolaylaşmaktadır. Bu sürümler "host" adı altında bizlere sunan bir takım halk kahramanı yazılımcılar tarafından sunuluyor. Forum'da kurallara aykırı mı bilmiyorum ancak konu açıldıktan sonra editörler beni uyarabilir bir kaç host paylaşabilirim. Hepsinde 7.55 playstation sürüm için hatalarla karşılaştım.

Jailbreak İşlemi - Başlayalım
Size uygun host'unuzu bulduğunuzda (ki bu kolaylıkla bulunabilir) Jailbreak gerçekleştirmeye daha da yakınsınız demektir! Öncelikle yine bilmeniz gerekenleri sıralıyorum; Kesinlikle ve kesinlikle yapmanız gereken işlemleri sıraladığımda, kesinlikle yapmanız gereken işlemdir. Playstation'da web uygulamasının ayarlarında her hatada kesinlikle en baştan, hiç bir siteye girmeden çerezleri ve verileri silmeniz gerekmektedir!
Adımlar şu şekilde olacaktır:

1: Güncellemelerin kapalı olduğuna emin olun

Playstation'u açtığınızda Ayarlar>Sistem>Otomatik İndirmeler menüsünden sistem yazılımıyla alakalı olan her tiki kaldırın ve otomatik güncelleştirmeleri iptal edin!
2: Jailbreak İşlemi
Artık Jailbreak işlemine hazırsınız. Ağ ayarlarından internetinizin açık olduğuna emin olun! Ayarlar>Sistem>Sistem Bilgileri kısmından sistem sürümünüzü öğrenin! Daha sonra web uygulamasına girip ayarlar butonuna basarak ayarlar menüsüne erişin ve ÇEREZLERİN ERİŞİME AÇIK, JAVASCRİPT KULLANIMININ AKTİF OLDUĞUNA EMİN OLUN. Daha sonrasında; ÇEREZLERİ SİLİN VE WEBSİTE VERİLERİNİ TEMİZLEYİN! Şimdi Jailbreak zamanı. Web'e geri dönün ve bulduğunuz host'u playstation'da girin. Host'u girdiğinizde otomatik olarak "offline cache" yüklenecektir. Endişelenmeyin; bu offline cache Jailbreak işlemini internetsiz yapmaya yarayacak ve böylelikle başarıya ulaşacaksınız. Offline cache yüklendiğinde ekranda bir yazı yazacaktır. Buraya dikkat! Bazı hostlarda "Close and re-open web browser!" yazmaktadır!!! Bazı hostlarda ise direkt olarak "Close web browser, turn off the internet and re-open web browser!" Yazmaktadır. Adım 2'ye geçin!

"Close and re-open web browser!" Yazanlar için: Bunun anlamı web uygulamasını kapatıp yeniden açın demektir! Kapatıp yeniden açın ve yeniden yükleyin! Turn off the internet yazısı çıkana kadar bunu uygulayın! Turn off the internet yazısını gördüğünüzde ana menüye dönüp Ayarlar>Ağ menüsünden internetinizi kapatın! Kesinlikle playstation'un ağ bağlantısı olmadığından emin olun!

"Close web browser, turn off the internet and re-open web browser!" Yazanlar için: Bunun anlamı offline cache güzelce kurulmuş ve jailbreak işlemine hazır demektedir. Ana menüye dönüp Ayarlar>Ağ menüsünden internetinizi kapatın! Kesinlikle playstation'un ağ bağlantısı olmadığından emin olun!

Ağ bağlantınızı kestikten sonra web uygulamasına tekrar geri dönün. Burada host'unuz Playstation'un FW Sürümünü seçmenizi isteyecektir. Sürümünüz burada yazmıyorsa bilin ki sürümünüze "henüz" jailbreak desteği yoktur!
FW(Firmware): Aygıt yazılımı, aygıt yazılım sürümü
Aygıt yazılımını seçiniz. Örnek olarak 7.55'ten gidiyorum. Hostlarda yazılar değişik yazmaktadır. 7.xx'te yazabilir 7.55'te yazabilir!
7.xx Anlamı: Tüm 7. nesil yazılıma otomatik olarak jailbreak yapabileceği anlamına gelir!
Aygıt yazılımınızı seçtiğinizde yeni bir sayfa açılacak ve bir menü ile karşılaşacaksınız! Menü'de mira ve goldhen şeklinde jailbreak sistemleri göreceksiniz. Şu anda günümüz tarihiyle goldhen'in daha çok stabil olduğu ve daha uygun çalıştığı bilinmekte ve gözlemlerime göre gerçekten de öyle! Goldhen seçmeniz bu tarihte tavsiyedir! İleride belki de mira daha stabil olacaktır kim bilir! (Mira ve GoldHEN anladığım kadarıyla farklı Jailbreak yöntemleri)

Bu adımdan sonra size sık sık hatalar gelecektir. "Sisteminizde boş alan yok!" Hatasıyla belki 10 kere belki 2 kere karşılacaksınız! BUNUN BİR ÖNEMİ YOK! Tamam tuşuna bastığınızda sayfa yeniden yüklenecek ve hata yeniden karşınıza çıkacaktır! Hatayla karşılaşmayana kadar ve ekranda belirli türde yazılar çıkana kadar tamam tuşuna basın!
BU ADIMDA BAŞKA HATALARLA KARŞILAŞABİLİRSİNİZ. EĞER BAŞKA HATALARLA KARŞILAŞIYORSANIZ BİLİN Kİ; "İNTERNET AYARLARINIZDA HATA OLABİLİR, İNTERNET ÇEREZLERİNİ VE VERİLERİ SİLMEMİŞ OLABİLİRSİNİZ, HATALI GERÇEKLEŞEN JAİLBREAK İŞLEMİNİ PLAYSTATİON'U RESETLEMEDEN TEKRARLAMIŞSINIZ" DEMEKTİR!

Ekranda yazıların çıkması bittiğinde ve yazıların en altında PLAYSTATION JAILBREAK SUCCESS yazısını gördüğünüzde henüz sevinmeyin. Tam burada playstation cızırtı verip kapanabilir. Korkmayın. Windows'taki gibi güvenli tarama yapıp tekrar açılacak. Eğer hata vermediyse; ekranda "wait for clients" bildirimi gelene kadar bekleyin. "wait for clients" bildiriminden sonra "launching payloads" bildirimini gördüğünüzde sevinin! Eğer bu bildirimler gözükmezse ve ekranda küçük yazılarla Jailbreak Success yazmaktaysa bilin ki işlem gerçekleştirilmemiş. Playstation'u kapatıp açıp adımları en baştan tekrar uygulayın. Eğer bildirimler geldiyse, Jailbreak işleminiz tamamlanmıştır! Ana menüye dönün, Ayarlar menüsünde en alt kısma gidin. "Debug Settings" ayarlarının gelip gelmediğine bakın! Dışarıdan oyunları buradan yükleyeceksiniz!

- İnternete bağlı olamayacaksınız
- Dilediğiniz oyunu ücretsiz olarak forumda bulup yükleyebileceksiniz.
- Garantisinin bozulduğunu bazıları söylemekte.
- Jailbreak sistem her resetlendiğinde temizlenmekte. Bu yüzden kapamanız değil uyku moduna almanız önerilmekte.
- Jailbreak 7.55 Sürümünde henüz stabil değil, uğraştırmakta.
- Online oyunları asla oynayamazsınız!
- Bir sürü mod edinebilirsiniz.
- Avantajları bir developer için çokça faydalıdır ancak ben halktan biri olduğum için araştırmadım.

- Playstation'um bozulur mu?
Belki. Araştırdım bozulanı görmedim. Ancak herkes bozulabilir belki diye bahsetmekte. Garantisini kimse vermemekte.

- Playstation Hesabım Banlanır mı?
Hayır. İnternete zaten bağlı olamayacaksınız.

- İstediğim her oyunu yükleyebilir miyim?
Oyunlar sürümlere göre değişmekte. Sürümünüzün yettiği kadar, kırılmış tüm oyunları yükleyebilirsiniz.

- Jailbreak yaptıktan sonra düzeltebilir miyim?
Evet. Jailbreak işlemi Playstation her kapatıldığında bozulmakta. Aynı zamanda temiz bir sıfırlama ve güncelleme yaparakta bozabilirsiniz.

- Sistem Versiyonu düşürülebilir mi?
Sistem versiyonu yazılımsal açıdan hiç bir şekilde düşmemektedir bu konulara inanmayın. Tecrübeli mühendisler çip değiştirerek bu işlemi gerçekleşmekte ancak hiç bir şekilde güvenilir değildir. Sistem versiyonunuzu düşüremezsiniz.

- Daha düşük versiyon'da jailbreak kullanıyorum yükseltmemi önerir misin?
Bunu çok araştırdım. Benim fikrim diğer yorumcular gibi. Şu an için sakın güncellemeyin. Stabil Jailbreak sürümünüzü stabil olmayan, hata veren jailbreak'e sakın değişmeyin!

- Her oyun güzelce çalışmakta mı?
Stabil olan bir jailbreak sürümü ve stabil olan bir oyun için evet çalışmakta. Stabil olmayan 7.55 sürümünde playstation'un hata verip kapanması gibi hatalarla karşılaşılmakta.

Feedbackleriniz benim için önemlidir. Dileyen olduğunda yazımı ingilizceye çevirip ekleyebilirim. Farklı hatalarla karşılaşan olduysa yardımcı olabilirim. Dışarıdan oyun yükleme adımlarını da anlatabilirim. Ayrıca günden güne konuyu güncelleyeceğim.

Son düzenleme:

hako

Legendary
Yönetici
Forum Admini
Tem 13, 2008
7,838
10,405
113
hunnues @hunnues Bundan daha iyisi can sağlığı. Güzel anlatılmış.

ndrcnr

Playstation Moderatörümüz
Moderatör
May 21, 2011
1,501
3,845
113
27
İzmir/Buca
Elinize sağlık. Benim de kafamda vardı böyle rehber niteliğinde bir şey oluşturmak ama vakit bulamadım.

Gayet sade ve bilgilendirici anlatmışsınız. Teşekkürler 🙂🙏🏻

BlackEvilErol

Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Haz 15, 2019
68
8
8
vallahi ellerine sağlık aynen şu ana kadar ne yazdıysan her şeyle karşılaştım hatta ps kapatmaya çalıştığımda ise çıt diye ses geliyor ve fişten çıkmış gibi kapanıyor hatta acmaya çalıştığımda ise ps4 açılmıyor mavi ışık yanıp hemen sönüyor fişi çıkarıyorum 2 3 dk bekleyip ancak açabiliyorum yani 7.55 olanlar stabilmi sorusu hayır kesinlikle hayır alt versiyon kullananalar kesinlik arkadaşın dediği gibi asla ve asla yükseltmeyin şu anda bir kaç kez oyunların gittiğinide gördüm ayrıca güvenli mod hariç ondan dolayı beklemnizde fayda var bende dayanamıyorum çinkü bu an için tam 2 senedir bekliyorum normalde ps4 düm 7.0 dı ama saolsun tamircim ufak bir ayar için sürüm yülsektti ve kırılmasını bekledim şimdi kırıldı ama stabil değil neyse umarım tez zamanda stabil hale gelir..

hunnues

Yeni Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Mar 23, 2021
13
29
3
vallahi ellerine sağlık aynen şu ana kadar ne yazdıysan her şeyle karşılaştım hatta ps kapatmaya çalıştığımda ise çıt diye ses geliyor ve fişten çıkmış gibi kapanıyor hatta acmaya çalıştığımda ise ps4 açılmıyor mavi ışık yanıp hemen sönüyor fişi çıkarıyorum 2 3 dk bekleyip ancak açabiliyorum yani 7.55 olanlar stabilmi sorusu hayır kesinlikle hayır alt versiyon kullananalar kesinlik arkadaşın dediği gibi asla ve asla yükseltmeyin şu anda bir kaç kez oyunların gittiğinide gördüm ayrıca güvenli mod hariç ondan dolayı beklemnizde fayda var bende dayanamıyorum çinkü bu an için tam 2 senedir bekliyorum normalde ps4 düm 7.0 dı ama saolsun tamircim ufak bir ayar için sürüm yülsektti ve kırılmasını bekledim şimdi kırıldı ama stabil değil neyse umarım tez zamanda stabil hale gelir..
aynı sorunları ben de yaşadım fakat eklemeyi unutmuşum. zaten yazıyı tamamen bitirememiştim. bu gibi geri dönüşler çok faydalı oluyor. sana tavsiyem ki büyük ihtimalle biliyorsundur: eğer playstation'u çok sık kullanıyorsan jailbreak yaptıktan sonra kapatma, dinlenme moduna al çok düşük fiyat ile enerji harcıyor ama yine de büyük zahmetlerden kurtarıyor. hatta bir makalede başka bir forumda bir arkadaş her jailbreak yapmaya çalışması + oyuna giriş süresi dahil yaklaşık 12 saatlik dinlenme modu enerjisi harcadığını matematiksel olarak ispat ediyor. ben yalnızca haftasonları dinlenme moduna alma kararı aldım gün içerisinde fazla kullanmıyorum. eğer 12 saati geçmeyecek bir kullanım sağlıyorsan bence dinlenme modunu bi düşün.

BlackEvilErol

Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Haz 15, 2019
68
8
8
Teşekkürler ama ondan bile kapandığını gördüm 🤣🤣 tam sarı ışık yanıyor hop makine bir yerden sonra kapanıyor hatta acaba makinede sıkıntımı var diye tamircime sordu. Şu anda bizde 7.55 tavsiye etmiyoruz dedi herkes aynı dertten muzdarip iş neyse ama dinlenme modu aklıma geldi 2 3 defa yaptım yedi bazen ise olmuyor ne biliyim bu kadar berbat olacağını sanmıyordum hen Ps3 stabil olduğu için insan şaşırıp kalıyor