3.55 Kmeaw BootOS 2.x Ve Lv2 Patcher v9 + Debian Linux Kurulumu [Resimli Anlatım]

MCPSP REKLAM ALANI
Wordpress Danışmanlık Hizmeti

Bu Konu Sayfasındaki Bilgiler

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde PS3 Geliştirme CFW + APPS kategorisinde beyazadam tarafından oluşturulan 3.55 Kmeaw BootOS 2.x Ve Lv2 Patcher v9 + Debian Linux Kurulumu [Resimli Anlatım] başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,220 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı PS3 Geliştirme CFW + APPS
Konu Başlığı 3.55 Kmeaw BootOS 2.x Ve Lv2 Patcher v9 + Debian Linux Kurulumu [Resimli Anlatım]
Konbuyu başlatan beyazadam
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan psp_gs

beyazadam

Moderatörümüz
Moderatör
Ağu 3, 2009
487
29
28
Kullandığım resimler, fotoğraf makinasının tam ayarlı olmamasından dolayı çek net çıkmamıştır, lakin yazılı anlatımı destekleyecek kadar anlaşılır olduklarını düşündüğüm için bu şekilde bir başlık açmayı uygun gördüm.

Öncelikle kurulan sistemden çok performans beklenmemesi gerektiğini belirterek ihtiyacımız olan şeyleri saymakla işe başlayalım.

Gerekli Malzeme ve Yazılımlar.
1. 3.55 Kmeaw CFW yüklü bir PS3
2. BootOS 2.1 yada daha üst versiyon. [
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
]
3. Lv2 Patcher v9 [
Değerli ziyaretçimiz lütfen, içeriği görüntüleyebilmek için Giriş yap veya Kayıt ol anlayışınız için teşekkürler.
]
4. Okuma ve yazma hızı yüksek olan 8GB kapasiteli (önerilen boyut) Flash Disk yada Class 4 yada üzeri bir Hafıza Kartı. (Hafıza kartı için USB kart okuyucu.)
5. USB bağlantılı Klavye ve Mouse Kit yada USB çoğaltıcı ile PS3'e bağlanmış ayrı USB Klavye ve Mouse.
6. Hazır kullanılabilir durumda internet bağlantısı.
7. Bolca boş zaman. (İşlemler uzun sürdüğü için boş vaktiniz yoksa başlamayınız.)

Yapılması Gerekenler. (Resimler çok net olmadığı için özür dilerim.)
Flash Disk/USB Hafıza Kartı, İnternet bağlantı kablosu, Klavye ve Mouse'mizi PS3'e taktıktan sonra cihazımızı açıp işlemlere başlayabiliriz.

1. Lv2 Patcher v9 kurulu değil ise kuralım, kurulu ise bir sonraki adıma geçelim.

2. Öncelikle PS3'ümüzde Asbestos v2.0 yada alt versiyon kurulu ise silerek kaldıralım.

3. Buradan indirdiğimiz BootOS 2.1'i kuralım ve daha sonra çalıştıralım. Bir süre yükleme yaptıtan sonra sizden X butonuna basmanızı isteyecek.

4. Lv2 Patcher v9'u çalıştıralım ve Linux seçeneğine gelerek X butonuna basalım.

5. Karşımıza gelen ekranda "İnstall Debian GNU/Linux" yazıyor olacak, Klavyemizden ENTER tuşuna basalım ve devam edelim.

6. Hemen internet üzerinden gerekli dosyaları indirecek ve kurulum hazırlığına başlayacak.

7. Karşımıza gelen ilk ekranda "Turkish = Türkçe" seçeneğini seçiyoruz.

8. Ülke olarak "Türkiye" seçip devam ediyoruz.

9. Klavye dili olarak "Türkçe Q/Türkçe F" hangisini kullanıyorsanız onu seçiyoruz.

10. Saat dilimi olarak "Türkiye" yi seçiyoruz.

11. Bu adımda bize yükleme için dosyaları indireceği kaynak siteyi soruyor. "ftp.tr.debian.org" seçeneği ile devam ediyoruz.

12. İnternet bağlantısı için bir vekil sunucu kullanıp kullanmadığımızı soruyo. Boş bırakarak devam ediyoruz.

13. Hemen ön kurulum dosyalarını indiriyor.

14. Bu adım kuruluma başlamadan önceki son adımdır, ENTER ile devam ediyoruz.

15. Kurulum için hazırlanıyor.

16. Kurulum yapacağımız diskin hazırlanması için "Elle" seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

17. Görüldüğü gibi FAT32 formatlı bir adet 8GB Flash Disk/Hafıza Kartı mevcut. Üzerine gelerek ENTER tuşuna basıyoruz.

18. Kendi linux bölümlerimizi oluşturacağımız için "Bölümü Sil" diyoruz.

19. Artık "BOŞ ALAN" olarak görünen diskimizi tekrar ENTER tuşuna basarak seçiyoruz.

20. "Yeni Bir Bölüm Oluştur" seçeneği ile devam ediyoruz.

21. Öncelikle "/" yani Kök dediğimiz bölümü oluşturmamız gerekiyor. Ben bu bölüm için 7.0 GB boyut uygun gördüm.

22. Bu bölüm "Birincil" bölüm olacağı için bu seçenek ile devam ediyoruz.

23. Bölüm için yer seçiyoruz. "Başlangıç" olarak seçip devam edelim.

24. Yeni oluşturduğumuz bölüm "Ext3" dosya sistemine ayarlı. ENTER tuşuna basalım.

25. Burada "Ext4 günlük dosya sistemi" seçeneğini seçelim.

26. Bağlama noktasına gelip ENTER ile "/" kök olarak belirleyelim.

27. Daha sonra yaptığımız ayarda bölümü kaydedelim.

28. Şuanda Ext4 "/" bölümümüz hazır. Boş olan kısımda ENTER ile devam edelim.

29. "Yeni Bir Bölüm Oluştur" seçeneği ile devam ediyoruz.

30. Boyut olarak ilk ayarlamamızdan geriye kalan kısmın tamamı (1.1 GB) verilmiş durumda aynen devam ediyoruz.

31. Tekrar "Birincil" bölüm olarak belirliyoruz.

32. Varsayılan olarak "Ext3 ayarlı geliyor, ENTER ile devam edelim.

33. Bu bölümümüzü "Takas Alanı" olarak belirleyelim.

34. "Bölüm Ayarlandı" seçeneği ile devam ediyoruz.

35. Bu adımda disk yapılandırmamızı tamamen bitiriyor ve tüm ayarlarımızı kabul ediyoruz.

36. "Evet" seçeneği ile diskimizi biçimlendiriyoruz.

37. Disk biçimlendirmesi yapılıyor.

38. Biçimlendirilen diske gerekli dosyalar indirilmeye başlanıyor.

39. Power PC kalıbı alınıyor.

40. Yükleme gerçekleşiyor.

41. Bu soruya "Hayır" seçeneği ile devam ediyoruz.

42. Yükleme devam ediyor.

43. Sistem gereksinimimize göre yüklenecek ana paket türlerini seçiyoruz. (Ben olduğu gibi bıraktım.)

44. Seçilen paket türüne göre yükleme gerçekleşiyor. (İnternet hızınıza göre uzun yada kısa sürede bitebilir.)

45. Yükleme tamamlandıktan sonra "Devam" seçeneği ile devam ediyoruz.

46. Kurulumun tamamlandığını ve makinamızın yeniden başlatılacağını belirtiyor. "Devam" seçeneğini seçiyoruz.

47. Tekrar PS3 Ana Ekranından Lv2 Patcher v9'u çalıştırıp "Linux" seçeneğini seçelim.

48. Bu kez karşımıza farklı olarak ikinci bir seçenek olan "debian" çıktı. Debian ile devam edelim.

49. Sistemimiz açılacaktır. Geçmiş olsun...

yaki

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Şub 8, 2011
17
0
0
41
46 kurulum tamam diyor, ps3 gameos a kendi donuyor mu yoksa bizmi kapaticagiz. .
ve usb bellegim 4gb yetmez sanirim ps3 hdd yi secebiliyormuyuz ?

beyazadam

Moderatörümüz
Moderatör
Ağu 3, 2009
487
29
28
46 kurulum tamam diyor, ps3 gameos a kendi donuyor mu yoksa bizmi kapaticagiz. .
ve usb bellegim 4gb yetmez sanirim ps3 hdd yi secebiliyormuyuz ?

Biz tamam dedikten sonra PS3 kapanıp normal bir şekilde açılıyor, linux'u çalıştırmak için Lv2 den linux'u seçiyoruz.
Karşımıza gelen ekranda kurulumu değil Debian seçeneğini seçersek sistem linux'u açıyor.

4GB belki sadece sistem için yeterli olabilir, ama 1GB takas alanı oluşturmak azami gibi görünüyor.
Eksik olan Ram miktarını bir şekilde telafi etmek şart.
Yinede çok hızlı çalışacak bir sistem beklemesin kimse...

yaki

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Şub 8, 2011
17
0
0
41
ps3 un kendıni kapatmasi cok zaman aliyor mu

beyazadam

Moderatörümüz
Moderatör
Ağu 3, 2009
487
29
28
Hayır, bilgisayarda nekadar sürerse PS3 tede okadar sürüyor diyebilirim...

yaki

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Şub 8, 2011
17
0
0
41
tamam basarili ama debian login ve pass istiyor ne yazilacak

beyazadam

Moderatörümüz
Moderatör
Ağu 3, 2009
487
29
28
Klavye ve Mouse'nizi PS3'ü açmadan önce takın. Benim klavye mouse ile ilgili bir sorunum olmadı...