PS4 Türkçe YAMA Oyunlara nasıl türkçe yama yapabilirim?

MCPSP REKLAM ALANI
Wordpress Danışmanlık Hizmeti

Bu Konu Sayfasındaki Bilgiler

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde PS4 Türkçe Yama Çalışmaları kategorisinde arda24 tarafından oluşturulan Oyunlara nasıl türkçe yama yapabilirim? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 796 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı PS4 Türkçe Yama Çalışmaları
Konu Başlığı Oyunlara nasıl türkçe yama yapabilirim?
Konbuyu başlatan arda24
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan askerasker

arda24

Tanınmış Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Haz 15, 2023
41
698
83
20
Merhaba arkadaşlar şu ana kadar bir sürü Türkçe yaması olmayan oyun gördüm bende bunlara yardımcı olmak istedim yabancı dilimin buna yeteceğini düşünüyorum. Ancak dosyalara nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. Bilen bir arkadaş cevap verirse çok sevinirim

Mirawil103

Aktif Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Kas 7, 2020
478
132
43
Oyun motoruna göre araçlar değişiyor. Mesela Unreal Engine 4 oyunları için FModel'i kullanabilirsin. Farklı oyun motoru kullanan oyunların araçlarıda farklı oluyor. Bazı oyunlara araç yapılmadığı için veya aracı yapan kişi para istediğinden Türkçe Yaması çıkmayabiliyor. Mesala yakuza oyunlarının dosya yapısı çok sıkıntılı olduğundan Türkçe yama yapmak isteyen yok. Çevirmek istediğin herhangi bir oyun varsa söyle bi bakim. Araç varsa seni yönlendiririm. Basit örnek olsun diye bunlara bakabilrisn bi' fikrin olur.

arda24

Tanınmış Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Haz 15, 2023
41
698
83
20
Oyun motoruna göre araçlar değişiyor. Mesela Unreal Engine 4 oyunları için FModel'i kullanabilirsin. Farklı oyun motoru kullanan oyunların araçlarıda farklı oluyor. Bazı oyunlara araç yapılmadığı için veya aracı yapan kişi para istediğinden Türkçe Yaması çıkmayabiliyor. Mesala yakuza oyunlarının dosya yapısı çok sıkıntılı olduğundan Türkçe yama yapmak isteyen yok. Çevirmek istediğin herhangi bir oyun varsa söyle bi bakim. Araç varsa seni yönlendiririm. Basit örnek olsun diye bunlara bakabilrisn bi' fikrin olur.

silent hill p.t nin az da olsa ingilizce yazıları var bunları türkçeye çevirmek bence çok uzun zaman almaz o yüzen denemek istiyorum

Mil

Yeni Üyemiz
Kayıt Üyemiz
Kas 5, 2022
8
1
3
kral ps4 oyunlarini nasil yama yapabilriim cok ilgim var nereye baksam ögretici bisi bulamadim sadece pkg view programi ile actim icinden cikan dosyalari gördum ama gerisi yok bana nasil baslamam gerektigini gösterecek yada gösteren video varmi cok hevesliyim

askerasker

Kayıtlı Üye
Kayıt Üyemiz
Kas 20, 2010
56
28
18
72
kral ps4 oyunlarini nasil yama yapabilriim cok ilgim var nereye baksam ögretici bisi bulamadim sadece pkg view programi ile actim icinden cikan dosyalari gördum ama gerisi yok bana nasil baslamam gerektigini gösterecek yada gösteren video varmi cok hevesliyim
PS4 oyunlarına yama için benim gözümde 3 aşama var :) Ayrıca sadece ingilizce-türkçe çeviri yapabilme bilgisi yeterli değil. Her oyun için ayrı ayrı bilmek gereken şeyler var.

Ama özetle şöyle:

1. Aşama: Dosyaları ayıkla

Bir oyunu çevirmek için önce içindeki dil dosyasını bulmak gerekiyor. Her oyun aynı motorla, aynı şekilde yapılmadığı için bu kısım zor. Bazı oyunlara uygun tool'lar gerekli, bazı oyunlarda da hex editorde saatler harcamak gerekebilir. Her oyuna göre tool yok. Bazen dosyayı senin çözüp uygun tool yazman gerekebiliyor.

Her oyunun motoru, yerelleştirme kısımları farklı. Örneğin Hogwarts Legacy Unreal Engine 4 kullanıyor. Bunun dosyaları .pak formatınd Bunu açıp gereken dosyaları editlemek gerekiyor. Yada RDR2 ve GTAV, Rage denilen bir engine kullanıyor ve dosyaları arşivleyen dosyanın formatı RPF. Ama GTAV, bu dosyanın 7. versiyonunu kullanırken RDR2, 8. versiyonu kullanıyor. Bu yüzden aynı programla açamıyorsun. Böyle böyle bir sürü ince detay var. Bunlara hakim olmak gerekiyor. Her oyunun sistemi birbirinden farklı. Bunları öğrenmek gerekiyor.

Mesela unreal ile yapılmış ufak bir oyunu açıp pak dosyasını unpack etmeye çalış.

2. Aşama: Çeviri yap

Dil dosyasına erişebildiniz mi? Harika.
Şimdi oyuna uygun bir çeviri yapmak gerekiyor. Oyunu oynamadan ve konuyu anlamadan çeviri yapmamak gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca uygun kelime seçimi veya oyun evrenindeki bazı kelimelerin türkçedeki tam anlamlarını bilmek gerekebilir. Uygun türkçe kelimeler seçmek ve tüm oyun boyunca tutarlı şekilde gitmek gerekir. Bu çeviri kalitesini etkileyen ve oyun zevkini arttıran bir durum.
Genellikle bu aşamayı Notepad ile atlatabilirsin. Ancak burada diğer bir etken hızlı çeviri yapıp türkçe yamayı hızlıca çıkartmak. Bunun için GPT ile yada farklı programların yardımıyla işi hızlandırabilirsin.

3. Aşama: Dosyaları tekrar toplama ve yamayı dağıtma

Genellikle dosyaları açarken kullandığın toolları kullanıyorsun ancak bozmadan dosyaları tekrar paketlemek gerekiyor. Daha sonra bu yamayı dünya ile paylaşmak gerekli.

---

Örneğin Assassins Creed Mirage TR çevirisi için aklımda kaldığı kadarıyla şöyle:
- pkg içinden forge dosyasını çıkart
- forge dosyasını ayıkla (bu işlem en önemli kısım. tool bulman gereken yer burası)
- ingilizce dil dosyasını bul
- ingilizce dil dosyasını ayıkla (bunun için de tool gerekiyor)
- dil dosyasını buldun, oyunu çevir.
- dil dosyasını tekrar paketle
- dil dosyasını forge dosyasının içine koyup tekrar paketle
- yeni forge dosyasını yükleyecek pkg dosyası oluştur
- ps4'e yükle
- çeviriyi test et, hatalar varsa bu işlemleri tekrar yapıp çeviriyi düzelt
- çeviride hata yoksa oluşturduğun pkg dosyasını dünya ile paylaş (Burada da farklı yöntemler var. 15gb'lık update'i tekrar indirmeye gerek kalmadan çevirini paylaşmanın bir yolu olmalı değil mi?)